Bu iş kaç pomodoro eder?

Bu iş kaç pomodoro eder?

12 Mayıs 2017 - 11:17
By

Hepimiz zamanı en iyi şekilde kullanmak istiyoruz ancak zamanı yönetebilmek her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. Özellikle iş hayatında araya giren işler, mailler derken günün bir anda nasıl geçtiğini bile anlayamıyoruz. Biz zamanı yönetelim isterken, zamanın bizi yönettiği gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

Bu kavramı ortaya atan Francesco Cirillo da zamanın nasıl hızlıca geçtiğini fark edememiş olacak ki, zamanını yönetebilmek için pomodoro (domates) tekniği denilen bir çalışma prensibi geliştirmiş. Bu tekniğin domates ile tek benzerliği, Cirillo’nun bu çalışmayı yaparken domates şeklinde bir zamanlayıcı kullanmış olması.

Pomodoro tekniği nedir?
25 dakikadan oluşan bir çalışma süresi ve devamında 5 dakikalık bir mola süresi gerçekleştirilir. Bu döngünün tamamına 1 pomodoro diyoruz. Her 4 pomodoro çalışma süresi sonrasında 15 dakikalık molalar vermelisiniz. Bu uygulama ev temizliğinden, ders çalışmaya kadar her alanda kullanılabilir.

Adım Adım Pomodoro
• Çalışmaya başlamadan önce yapılacaklar listesi çıkarın.
• Sıraladığınız her işin kaç pomodoroda biteceğini öngörerek, gün içinde ne kadar süre ile çalışmanız gerektiğini belirleyin.
• Çalışmaya başladığınızda 25 dakikalık sürede dikkat dağıtacak her türlü dış etkenden uzak durmalısınız. Bu süreyi kesinlikle bölmeyin.
• Çalışmalarınızı tamamladığınızda, günün sonunda öngördüğünüz süreler ile çalıştığınız süreleri karşılaştırın.
Bu çalışmayı denemek için ihtiyacınız olanlar ise sadece bir zamanlayıcı, bir kalem, bir iş planı ve biraz da iç disiplin tabi ki.
Pomodoro tekniğini uygulamak, sizi zaman hırsızlarından koruyacak ve günü planlamanızı kolaylaştıracak bir seçenek olabilir.
Yoksa siz hala denemediniz mi?