İnsan Kaynaklarının Zor Sınavı

İnsan Kaynaklarının Zor Sınavı

İnsan Kaynaklarının Zor Sınavı

23 Eylül 2020 - 17:18
By

Günümüz farklı deneyimleri bize yaşatan bir dönem. Uzun zamandır karmaşıklık hâkim. Bu karmaşıklığı aşmamız da kolay değil. Tüm dünyada hâkim olan bir durum bu. Karmaşıklığımıza karmaşıklık katan bir de covid 19 virüsü var. Her şeyi alt üst etti! Tüm alışkanlıklarımızın değiştiğini veya değişeceğini düşünüyoruz. Evet, bazı değişiklikler oldu ve olmaya da devam edecek. Ancak, bunlar temelden her şeyi değiştirmeyecek.

Pandemi döneminde görüştüğümüz birçok İnsan Kaynakları Direktörü, Müdürü veya Yöneticisi, uzaktan çalışmanın çoğu zaman daha verimli olduğunu, çoğu kişinin toplantıları vb çalışmaları zaman kaybetmeden yapabildiklerini, örneğin toplantıya gitmek için saatlerini yolda geçirmediklerini paylaştılar. Bundan sonra da böyle devam edeceğini düşünüyorlar. Gerçekten bu şekilde devam eden ve/veya etmeyi düşünen şirketler var.

Ancak son günlerde, birçok şirket de tüm bu yaşanan tecrübeyi bir kenara bırakıp, işe dönüp eskisi gibi çalışmaya başlamak istiyor. Ofislerine dönmek istiyorlar kısacası. “Eskiden de öyle çalışıyorduk ne fark eder ki!” diyenleriniz olabilir. Çalışanlar artık, uzaktan çalışmanın ne demek olduğunu gördüler, yaşadılar. Bazı şirketler haftada bir gün gibi yöntemleri zaten uyguluyorlardı. Ancak toplantıları o güne koymuyorlardı. Uzaktan çalışma olduğu günlerde raporlama vs gibi işleri planlıyorlardı. Ancak şu anda her türlü işi evden yapabilecek alt yapı hazırlıkları yapıldı. Ve gayet verimli şekilde çalışabildiklerini de gördüler. Hatta birçok şirkette çalışanların, evden çalışma sürelerinin ofiste çalıştıkları sürelerden daha fazla olduğunu duyuyoruz.

Bu noktada halen geleneksel yapıya dönmek isteyen yönetim ve üst yönetimler olabilir. Ancak bilinmesi gereken, çalışanların hepsi artık aynı motivasyonla işe geri dönmeyecekler. Hatta bu, artık iş tercih etme kriteri bile olabilecek.

Günümüz genç çalışanların ve gelecek nesillerin bu tür değişimleri ya da yenilikçi yapıyı benimsemiş şirketlere ne kadar önem verdiği/vereceği aşikâr. Bu sebeple, fiziksel ortama dönmeyi düşünen şirketlerin düşünmesi gereken konular var. Ve bunlardan en önemlisi de şu soru: “Çalışanları mutsuz etmeden nasıl ofise döneriz?”

İnsanların motivasyonunu düşürürseniz sonuçlarının ne olacağını hepimiz biliyoruz. Hatta belki de şirketler ve İnsan Kaynakları çalışanları, onları tekrar motive edebilmek için oldukça fazla motivasyon bütçesi ayırmak zorunda kalacaklar.

Çok iyi biliyorsunuz ki çalışana bir hak verdiğinizde sonra elinden alıyorsanız onun eskisi gibi olmasını bekleyemezsiniz. Burada çalışanların evde rahat kıyafetlerle çalışmasından ya da verimsiz çalışmalarından bahsetmiyorum. Bahsettiğim insanların uzaktan çalışmada yaşadıkları bazı avantajlar. Örneğin yoğun bir trafiğin içinde olmamak, zaman kaybetmemek gibi.

Bununla beraber şirkete dönerek orada çalışmak isteyen insanlar da az değil. O yüzden evet eskisi gibi olmayacak bazı şeyler. Ama bambaşka bir dünyaya da evrilmeyeceğiz.

İnsan Kaynakları Yöneticileri bu anlamda şirketlerde alınan önlemleri veya yapılacak yenilikleri iyi düşünmeli! Sizce İnsan Kaynakları bunun için neler yapmalı, tasarlamalıdır? Bu yazıda sizlere biraz bunu düşündürtmek istedim.

Azer Erdem

Eğitmen, Yönetici Koçu