Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik Yorgunluk Sendromu

1 Ağustos 2018 - 10:30
By

Herkes kendini zaman zaman yorgun hisseder, ancak zamanın büyük bir bölümünde kendinizi yorgun hissediyorsanız sizde de Kronik Yorgunluk Sendromu olabilir.

Bu rahatsızlığın en önemli semptomu aşırı yorgunluk hissidir ve bu his dinlenmeyle de geçmez. Fiziksel yorgunlukla birlikte konsantrasyon güçlüğü, hatırlama sorunları, kas ağrıları, baş ağrısı, uyku sorunları, boğaz ağrısı da olabilir.

Araştırmacılar Kronik Yorgunluk Sendromu için belirli bir neden bulamamışlardır. Grip veya ateşli bir hastalıktan, sınavlar veya yoğun iş temposu nedeniyle aşırı yoğun ve stresli çalışma döneminden sonra veya yeni bir okula başlamak gibi büyük değişiklilerle giden yaşam olayları sonrasında başlayabilir. Kronik Yorgunluk Sendromu daha çok yetişkinlerde görülmekle birlikte çocuklar ve gençlerde görülme sıklığı da son yıllarda artış göstermiştir. Eğer siz ya da ergen çocuğunuz 6 aydan uzun bir süredir kendinizi sürekli aşırı yorgun hissediyorsanız ve yapılan medikal kontrollere rağmen vücudunuzda fiziksel bir sebebe rastlanmadıysa bu sendromdan muzdarip olabilirsiniz.

İyileşmeniz İçin Yardımcı Olacak Yaklaşımlar Nelerdir?

Uykunun Düzenlenmesi: Yatma ve kalkma saatlerinin düzene sokulması, kaliteli bir uykuyu başarma, yatmaya hazırlanma, yatmadan önce gevşeme gibi ritüeller işinizi kolaylaştıracaktır.

Etkinlik Planlama: İnsanlar genelde yorgun oldukları zaman daha çok dinlenmeleri gerektiğini düşünürler. Aslında bunun tam tersi doğrudur; yani yorgun olduklarında belki de daha fazla aktivite ve harekete ihtiyaç duyabilirler. Eğer kendinizi iyi hissetmediğiniz her an dinleniyorsanız bir süre sonra Kronik Yorgunluk Sendromu sizi kontrol etmeye başlar.

İşe Yaramayan Düşünceleri Değiştirme: Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda bazen olumsuz ve işe yaramayan düşünceler geliştirebilirsiniz. Bu yüzden olumsuz düşünceleri yakalamak ve değiştirmeye çalışmak bu sendromla başa çıkmakta çok işe yarayacaktır.

Mükemmeliyetçi Tutumdan Vazgeçme: Son dönemlerde yapılan bir çalışma Kronik Yorgunluk Sendromu olan yetişkinlerin işe yaramayan bir biçimde mükemmeliyetçi davrandıklarını göstermiştir. Mükemmeliyetçilik sizi mutsuz edip, enerjinizi azaltabilir.

Psikolog Şebnem Onbaşı