Y Kuşağını yönetmenin 6 yolu:

Y Kuşağını yönetmenin 6 yolu:

14 Eylül 2017 - 07:48
By

2025 yılı itibariyle global iş gücünün yüzde yetmiş beşini Y kuşağı yani 1980 – 1995 arası doğumlular oluşturacak. Genel olarak yönetilmesi zor ve mizaçları çok belirgin bir kuşak olarak algılanan Y kuşağını yönetmenin 6 basit yoluna beraber bakalım.

  1. Gerçek liderlik yapın: Y kuşağının ebeveynleri rol modelleriydi. Ebeveynleri sürekli rehberlik ettiler ve yol gösterdiler. Şimdi iş yerinde de güvenebilecekleri dürüst ve sağlam liderler arıyorlar. Her ne kadar lider olmak için güçlü bir istek duysalar da öncelikle rol modele ihtiyaç duyuyorlar.
  2. Çalışanlarınızı yukarıya çekmek için uğraşın: Y kuşağı gerçek fırsatlar ister. Öğrenebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri projelerin peşinden koşarlar. En önem verdikleri konu “yeni şeyler” denemektir. Gelişmeleri ve öğrenmeleri için onlara yeni fırsatlar sunmaktan çekinmeyin.
  3. Çalışanlarınızla aile gibi ilişkiler kurun: Y kuşağı çalıştıkları kişilerle arkadaş olmayı severler. Bağlandıkları ve ilişki kurdukları kişilerle çalışmayı tercih ederler. İş yerinde onlara mentorluk edebileceğiniz, farklı kuşaklar arası ilişkileri kuvvetlendirdiğiniz bir ortamı destekleyin.
  4. İş yerini eğlenceli ve neşeli bir ortama dönüştürün: Biraz mizah biraz eğlence iş ortamına dinamizm katar. Bu sayede Y kuşağı fikirlerini paylaşmakta çok daha rahat edeceği bir ortam bulmuş olur. Çünkü onlar için kendilerini rahatça ifade edebilmek önemli bir iletişim şeklidir.
  5. Herkese saygı gösterin: Y kuşağı fikirlerinin saygıyla karşılandığından emin olmak ister. İş ortamında yeni veya deneyimsiz olsalar bile fikrilerinin değerli bulunduğunu bilmek isterler. Onları amaç ve sonuçları net olarak belirlenmiş projelerde görevlendirin.
  6. Esnek olun: Çok katı ve esnek olmayan yönetici tutumları Y kuşağını kaybetmenize neden olur. Çalışma günleri, saatleri ve iş yapış şekli konularında esnek olun. Farklı yöntemlere karşı açık fikirliliğinizi onlara gösterin.

Son derece rekabetçi ve hızla gelişen iş ortamında iyi yönetilen bir Y kuşağı sizin güçlü tarafınız olabilir. Bu nedenle ekibinizdeki Y kuşağının sizin keskin rekabetinizi gerçekleştiren taraf olmasını sağlayın.

Talentouch

Eğitmen, Danışman, Psikolog Şebnem Onbaşı