Zihinsel Bariyerlerimiz

Zihinsel Bariyerlerimiz

18 Mayıs 2015 - 09:12

Kimi zaman kendimizi yetersiz hissettiğimiz, başaramayacağımızı düşündüğümüz, hedeflerimize ulaşamayacağımıza inandığımız dönemler yaşarız. İç engellerimiz zihnimize bariyerler koymamıza neden olur, başarı eşiğimiz düşer, kendimizi negatif yaşam sonuçlarına alıştırırız. 4 farklı iç engelimiz vardır;

1. Limitleyen inanışlar/düşünceler
2. Yorumlar
3. Varsayımlar
4. İçsel eleştirmen (Gulyabani)

1. Limitleyen inanışlar/düşünceler: Bizi engelleyen, limitleyen bir görüş, etrafımızdan, medyadan aldığımız, kişiselleştirmediğimiz yine de bizi, harekete geçmekten alıkoyan düşünceler ve inanışlar.

Ne yapılabilir?
– “Bu düşüncem ne kadar doğru? Bu düşüncenin bana maliyeti ne?” diye düşünmek limitleyen düşüncenin etkisinden kurtulmamızı sağlar.

2. Yorumlar: Olaylara yüklediğimiz anlam yorumumuzu belirler. Aynı olayı yaşayan iki farklı kişi, yorumları farklı olduğu için farklı yaşam sonuçları elde ederler. Moralimizi bozan, bizi vizyonumuzu gerçekleştirmekten alıkoyan yorumlar yerine bizi güçlendiren ve motive eden yorumları seçmeliyiz.

Ne yapılabilir?
– “Bu olaya başka türlü nasıl bakabilirim? Üçüncü bir kişi olsaydı, bu olayla ilgili ne söylerdi? Tek taraflı, tek doğru diye kabul ettiğim yorumların bana maliyeti ne olabilir?” diye düşünmek yorumlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar.

3. Varsayımlar: Bir şey geçmişte olacağı için yine olacak varsayımına sahip olduğumuz, geçmiş deneyimlerimizi ispat etmemizi sağlayan düşünceleri ifade eder. Bu düşüncelerimi kimi zaman kendi deneyimlerimizden kimi zaman başkalarının deneyimlerinden oluştururuz.

Ne yapılabilir?
– “Geçmişte olduysa gelecekte de olmak zorunda mı? Varsayımımın yaşamıma maliyeti ne?” diye düşünmek varsayımlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar.

4. Sabotajcı: Negatif iç sesimizi ifade eder. İçsel eleştirmenimiz bize yapamayacağımızı, yetersiz olduğumuzu söyleyen sestir. Küçük yaşlarda, hata yaptığımız bir zamanda yerleşmiş olabilir. Değersizlik duygusu yaşatır. Gerçek potansiyelimizi yansıtmayan, bizi korkutup enerji ve motivasyonumuzu düşüren düşüncelerdir.

Ne yapılabilir?
– “Yetersiz olduğumu düşünerek bir işe başlamanın bana maliyeti ne olabilir? Böyle düşünürsem başlar mıyım? Azimle sonunu getirmeye çalışır mıyım?” diye düşünmek varsayımlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar. Aynı zamanda, bu sesten ibaret olmadığımızı, bunun bizim içimizdeki küçük bir parçanın sesi olduğunu düşünmek ve sabotajcı sesi olabildiğince kısarak, bizi motive eden pozitif iç sesi yükseltmek gerekir.

Zihinsel bariyerlerimizin tümü geleceğe güvenle bakmamızı engeller. Kendimize inanmamız, geçmişte üstesinden geldiğimiz zorlukları düşünmemiz ve cesaretimizi toplamamız engellerimizi aşmamızı sağlar.

Ya cesaret edip engellerimizi aşarız ya da engellerimizin içinde esaret yaşarız.