Sabah Koşuşturması, Eyvah Yine Geç Kaldık!

Sabah Koşuşturması, Eyvah Yine Geç Kaldık!

6 Kasım 2017 - 10:47
By

“Beslenme çantamı gören var mı?” “Eşofmanımı bulamıyorum” “Öff neden hep babam önce banyoya giriyor!” “Anne lütfen izin ver beş dakika daha uyuyayım” Bu sözler size tanıdık geliyor mu? Sabahlarınız gürültülü, koşuşturmalı, düzensiz ve gecikmeli mi? Sabahları evlerde yaşanan telaşı herkes bilir. Ebeveynler olarak çocuklarımızı okula kendilerini hazır ve güvende göndermek isteriz. Ancak bazı sabahlar o kadar tatsız evden çıkarız ki bütün günümüz de bu yüzden tatsız geçer.

Sabah yaşadığınız sorunları çözmek için aileniz bir takım halinde çalışarak sorunları ve çözümlerini belirlemelidir. Herkesin bu sürece katılımını sağlamak için atılacak ilk adım aile toplantısı yapmaktır. Bu toplantıda amacınız ailenizin birlikte plan yaparak sabahların sorunsuz geçmesini sağlamaktır. Daha sonra hep birlikte ailenizin sıradan bir sabahını inceleyerek işe başlayın ve yaşanan sorunları belirleyin. Eğer çocuklar sorunları belirlemekte güçlük çekiyorlarsa onlara aşağıda yer alan başlıkları hatırlatarak yardımcı olabilirsiniz.

• Vaktinde kalkma sorunu
• El yüz yıkama, taranma ve zamanında giyinme sorunları
• Kahvaltıya ilişkin sorunlar – hazırlamak, yemek, toplamak
• Gün boyunca gerekecek nesneleri toparlamakta yaşanan sıkıntılar
• Evden vaktinde çıkmakta sorun yaşamak

Sorunları belirledikten sonra onları çözmeye başlayabilirsiniz. İyi planlanmış bir sorun çözme sürecinde aşağıdaki aşamalardan geçilir:

• Üzerinde odaklanılacak sorunu seçmek
• Mevcut durumda neyi yanlış yaptığınızı bulmak
• Neyi farklı yaparsanız sorunun ortadan kalkacağını tartışmak
• En çok işe yarayacak yöntemi seçmek
• Yöntemi bir hafta süreyle denemek
• Haftanın sonunda yöntemin işe yarayıp yaramadığına karar vermek

Eğer belirlediğiniz sorunla ilgili denediğiniz çözüm işe yaramış görünüyorsa ve sabahları yaşadığınız telaş azalmışsa yönteminiz işe yaramış demektir. Bu durumu kutlamak ve olumlu davranışla ilgili çocuğunuzu güdülemek için onu farklı yöntemlerle ödüllendirebilirsiniz. Örneğin ona her gün için yazacağınız özel notlar veya belli bir sayıda yıldız topladığında alacağı daha büyük bir ödül gibi. Ancak her şeyden çok sizin övgüleriniz çocuğunuzu sabahları istediğiniz şekilde davranmaya yöneltecektir. Onun iyi yaptığı işleri övdüğünüz kadar eskisine göre daha iyi yaptığı işleri de övün. Unutmayın ki sabahları yaptığınız tartışmalar kimsenin gününün daha iyi geçmesini sağlamaz.

Her ne sebep olursa olsun güne mutlu başlayın! Sabah yataktan kalktıktan sonraki ilk on beş dakika gününüzü hangi duygu durumunda geçireceğinizi belirler. Herkes evden çıkarken kendini iyi ve günü yaşamaya hazır hissederek ayrılmalıdır. Çocuğunuzu güzel sözlerle evden uğurlama fırsatını sakın kaçırmayın.

Psikolog Şebnem Onbaşı

KAYNAKLAR:
Etkili Anababalık; Lee Canter