Sanal Gerçeklik Bir Eğitim Aracı Olabilir Mi?

Sanal Gerçeklik Bir Eğitim Aracı Olabilir Mi?

19 Nisan 2017 - 10:54
By

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızın merkezine yerleşmesi, literatürümüze yeni bileşenler de ekleyerek hızlı bir adaptasyon sürecine dahil olmamızı zorunlu kılıyor. Öncelerde sadece bilim kurgu filmlerinde rastladığımız ve gerçekleşme ihtimali olmadığını düşündüğümüz kavramlar birer birer hayatlarımızda yer buluyor. Bu bileşenlerden en yenisi olan “Sanal Gerçeklik” uygulamalarının yaygınlaşması, iki boyutlu çalışmaların hepsini çöpe atacak cinsten.

Sanal Gerçeklik Uygulamalarının Kullanım Alanları Neler?
Sanal Gerçeklik, katılımcılara gerçekmiş hissi veren, bilgisayarlar tarafından yaratılan dinamik bir ortamla karşılıklı iletişim olanağı tanıyor. Şu anda daha çok oyun ve eğlence dünyasında kullanılsa da tıp, fizik, mühendislik ve eğitim alanında da kendine yer buluyor.

Sanal Gerçeklik Kinestetik Öğrenmeyi Destekliyor…
Özellikle eğitim ve gelişim programlarında kullanılmaya başlanması, deneyimsel öğrenme metodunu destekleyici bir işlev görüyor. Hatta bazı yazarlar, sanal gerçeklik uygulamasının eğitim materyali ile vücut hareketlerini birleştirdiği ve duyular aracılığıyla etkileşim sağladığı için kinestetik öğrenmeyi gerçekleştirdiğini söylüyor.

Eğitimlerde Oyunlaştırma
Sanal gerçeklik uygulamalarının eğitimlerde yaygın kullanılması ile katılımcıların uygulamalara dahil olmadığı ve sıkıcı geçen eğitim yapıları, yerini farklı deneyimleri içeren ve tamamen katılımcı odaklı bir yapıya bırakacak. Özellikle takım çalışması, iletişim, müşteri odaklılık gibi konuları içeren ve etkileşimin yoğun olduğu eğitimlerde, simülasyonlar ve konuya özgü oyunlar ile eğitim programları daha eğlenceli bir yapıya kavuşacak.

Eğitim Maliyetleri Nasıl Etkilenecek?
Sanal Gerçeklik uygulamalarının diğer bir artısı da katılımcıların mekandan bağımsız olarak bulunduğu ortamdan, sadece internet bağlantısı ile eğitimlerde yer almasını sağlayacak olmasıdır. Bu durum gerçekleştiğinde eğitimler için fiziksel mekana ihtiyaç kalmayacak. Bu sayede eğitim için ayrılan bütçeler daha çok internet altyapısına ve eğitimlerin kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara ayrılacak.

Her teknolojik gelişmede olduğu gibi doğru kullanımı halinde Sanal Gerçeklik uygulamalarının da hayatlarımızı daha pratik ve verimli bir hale getireceğini söyleyebiliriz. Bu uygulamanın yaygınlaşması ve hayatımızda aktif kullanımı sonrasında “biz bunlar olmadan nasıl yaşıyorduk acaba?” seviyesine de hızlıca geleceğimiz kesin.